افطاری دانشجویان نیشابوری دانشگاه های تهران

دانشجویان نیشابوری دانشگاه های تهران امسال برای سومین بار پیاپی در یک مراسم افطاری در تهران گردهم می آیند تا در این ماه پر فیض و برکت و به بهانه این مراسم تجدید دیدار کنند.
از همه دانشجویان و دانش آموختگان نیشابور،شهر دروازه های خورشید، دعوت می شود که در صورت حضور در تهران در  این مراسم شرکت کنند.
زمان : دوشنبه 8 مهر
ثبت نام : برای ثبت نام با شماره ۰۹۱۵۱۵۰۵۲۱۹(آقای مجتبی فاضل) تماس بگیرید.

 

درخشش میلاد یاوری و محمدرضا خانی در المپیاد دانشجویی کشور

میلاد یاوری و محمدرضا خانی دانش آموختگان مرکز شهید بهشتی نیشابور در سیزدهمین المپیاد دانشجویی کشور موفق شدند به ترتیب مقام اول المپیاد مهندسی شیمی و مقام دوم المپیاد مهندسی کامپیوتر را کسب نمایند.

المپیاد دانشجویی هر ساله در تعدادی رشته دانشگاهی بر گزار می شود. تاکنون سیزده دوره المپياد علمي دانشجويي كشور از سال 1375 بوسيله سازمان سنجش آموزش كشور برگزار شده است. با توجه به هدف گسترش هر چه بيشتر المپياد و برگزاري آن در رشته هاي مختلف و در سطوحي گسترده تر ، المپياد ابتدا در 6 رشته برگزار شد و در حال حاضر در 16 رشته برگزار مي­شود. دانشجويان سال سوم به بالاي رشته­ هاي مشمول المپياد، مي توانند در المپياد دانشجويي شركت كنند. المپياد به دو روش متمركز و غير متمركز برگزار خواهد شد.
روش متمركز: دانشجويان سال سوم به بالاي مقطع كارشناسي با شركت در آزمون كارشناسي ارشد (به منزله آزمون مرحله اول المپياد) علاقه مندي خود را اعلام مي دارند در صورت كسب حد نصاب نمره علمي (بدون اكتساب معدل) به مرحله دوم يا مرحله نهايي راه مي يابند.معمولا تعداد این افراد 15 نفر هستند.
روش غير متمركز: دانشجويان سال سوم به بالاي مقطع كارشناسي با شركت در آزمون المپياد مي­توانند در المپياد شركت كنند. در اين روش در همه رشته هاي المپياد، دانشگاههاي كشور به
7 قطب دانشگاهي تقسيم مي شوند و تيم­هاي معرفي شده هر دانشگاه که شامل چند دانشجوی برتر رشته می باشند ابتدا در مرحله نيمه نهايي و در قطب­هاي شش گانه به طور همزمان با يكديگر به رقابت مي پردازند . سپس برگزيدگان هر قطب از مرحله نيمه نهايي المپياد، در كنار برگزيدگان مرحله اول المپياد دانشجويي كه از طريق المپياد متمركز معرفي مي­شوند در آزمون نهايي شركت مي كنند

رتبه های اول تا سوم آزمون نهایی عضو بنیاد ملی نخبگان می شوند. بنیاد ملی نخبگان برای اعضای خود تسهیلاتی در نظر می گیرد که برای مثال انجام خدمت سربازی با دادن یک پروژه و یا خروج از کشور بدون دادن وثیقه از این نمونه است. همچنین به جز المپیادهای دانشجویی، بنیاد ملی نخبگان از بین افراد برتر کنکور سراسری دانشجویان برتر که دارای مقاله معتبر و همچنین برگزیدگان جشنواره های معتبرعلمی عضو می پذیرد .

جامعه دانش آموختگان سمپاد این موفقیت بزرگ را به این دو عزیز و خانواده محترمشان تبریک گفته و برای آنها آروزی توفیق روز افزون و کسب مدارج بالاتر را دارد.

سهم ايران ازبزرگترين کار علمي بشر، درمرکز تحقيقاتي اروپايي "سرن"

وين - جهان در اين هفته شاهد آزمايشي بود که مي تواند با شبيه سازي لحظه آفرينش جهان به بخشي از سوالات اساسي درباره گوشه اي از راز خلقت پاسخ گويد.
در اين آزمايش که در عمق صد متري زمين و در سليندري دايره اي شکل به طول 27 کيلومتر در مرکز تحقيقات هسته اي اروپايي "سرن " انجام شد، زمينه اي براي برخورد پرقدرت پرتوهاي پروتون اتم در يک "شتاب دهنده " هسته اي فراهم گرديد.
در اين آزمايش دانشمندان و فيزيکدانان توانستند نتيجه تحقيقات 20 ساله خود را به آزمايش بگذارند و در اين ميان ايرانيان نيز توانستند بخشي از افتخار اين لحظه تاريخي را به نام خود به ثبت برسانند.
تيم ايراني مشارکت کننده در اين طرح در لحظه آزمايش در يکي از چهار ايستگاه آشکار سازي که در نقاط مختلف اين تونل تعبيه شده بود قرار داشت و توانست از نزديک روند تحقيق را مشاهده و بررسي نمايد.
"نجيه جعفري " دانشجوي دکتراي فيزيک ذرات بنيادي آزمايشگاهي دانشگاه صنعتي شريف که براي انجام پايان نامه دکتراي خود در موسسه تحقيقاتي "سرن " به سر مي برد، درباره اهميت اين طرح مي گويد: نتايج اين آزمايش به شناخت رويدادهاي اوليه کيهان کمک مي کند.
وي در گفت وگو با ايرنا افزود: سطح انرژي که در ماشين "ال .اچ .سي " (شتاب دهنده ) به آن رسيديم به انرژي اوليه کيهاني خيلي نزديک شد و شرايط مناسبي را براي بررسي وضعيت اوليه فراهم کرد.
به گفته وي ، بررسي و شناخت برهم کنش ذره ها تنها در سطوح بالاي انرژي امکان پذير است و اين شتابدهنده براي اولين بار در دنيا به اين سطح بالاي انرژي دست يافته است .
وي همچنين گفت که راه اندازي اين شتابدهنده همچنين مي تواند ميزان اعتبار و درستي پيش بيني هاي مدل "استاندارد ذرات " را که يکي از مدلهاي مورد توجه فيزيکدانان در بررسي برهم کنش ذرات است ، بيازمايد.
جعفري همچنين پيش بيني کرد که ممکن است اين بررسيها به فرضياتي فراتر از مدل استاندارد ذرات نيز منجر شود.
يکي از ارايه دهندگان مدل استاندارد ذرات ، فيزيکدان مسلمان پاکستاني "محمد عبدالسلام " بود که همزمان با دو فيزيکدان ديگر به اين مدل دست يافتند، تاييد تجربي بعضي از پيش بينيهاي اين مدل در سالهاي بعد سبب شد که عبدالسلام به همراه دو همکارش موفق به دريافت جايزه نوبل فيزيک در سال 1979 شوند.
از جمله پيش بيني هاي اين مدل که هنوز ثابت نشده و فيزيکدانان زيادي در نقاط مختلف دنيا به دنبال يافتن صحت آن هستند، وجود ذره اي به نام "هيگز" است که اثبات وجود آن به بخش عمده اي از سوالات دانشمندان براي توجيه جرم دار شدن ساير ذرات کمک مي کند.
جعفري بر اين عقيده است که انگيزه اصلي راه اندازي شتاب دهنده ال .اچ .سي کشف ذره هيگز بوده است .
وي در عين حال يادآور مي شود که دستيابي به نتايج معتبرتر و قابل آماري ، کسب اطلاعات بيشتر براي شناخت منشاء ماده تاريک ، آزمون جنبه هاي مختلف مدل استاندارد ذرات و نيز رسيدن به بعضي فرضيات فراتر از اين مدل از ديگر اهداف مهم راه اندازي اين شتابدهنده و انجام اين آزمايش بوده است .
اما مشارکت ايران در اين پروژه تنها به حضور تعداد قابل توجهي از دانشجويان دکتراي فيزيک ذرات دانشگاههاي ايران در سرن محدود نمي شود، بلکه براساس قرارداد وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري ، جمهوري اسلامي ايران افتخار ساخت قطعه اي مهم در بخش آشکارسازي "سي اماس " اين شتاب دهنده را نيز بر عهده داشته است .
به موجب اين قرارداد که در سال 2000 ميلادي امضا شد ايران مراحل تحقيقات و ساخت اين قطعه مهم را آغاز کرد و در نهايت با نصب ، راه اندازي و بهره برداري از آن در جريان اين آزمايش توانست برگ زرين ديگري را به افتخارات علمي خود بيفزايد.
دکتر "فرهاد اردلان " عضو هيات علمي پژوهشکده دانشهاي بنيادي که براي شرکت در انجام اين آزمايش در سرن حضور داشت ، به ايرنا گفت : در چهارچوب اين قرارداد ايران قطعه اي از ايستگاه آشکار ساز سي .ام .اس را ساخت و در مقابل تعدادي از دانشجويان ايراني دررشته هاي مرتبط براي انجام پايان نامه دکتراي خود در سرن حضور يافتند.
وي با اشاره به موفقيت آميز بودن ساخت اين قطعه که توسط شرکت ايراني "هپکو" گفت : اين شرکت در سال 2004 ميلادي جايزه طلايي سي .ام .اس را به دليل ساخت اين قطعه از سرن دريافت کرد.
استاد دانشگاه صنعتي شريف همچنين تاکيد کرد که علاوه بر اين موفقيت ، فيزيکدانان و دانشجويان ايراني رشته فيزيک نيز به طور مداوم در برنامه هاي شتابدهنده ذرات در سرن مشارکت داشتند و براي ساخت شتابدهنده بزرگ ديگري که در دستور کار 10 سال آينده قرار دارد نيز همکاري خواهند کرد.
اردلان با اشاره به برنامه ايران مبني بر ساخت اين دستگاه گفت : ما براي فعاليت در فيزيک ذرات تجربي برنامه ريزي بلند مدت داريم که از طريق پژوهشکده دانشهاي بنيادي پيگيري خواهد شد.
وي در بخش ديگري از اين گفتگو بر اهميت راه اندازي شتابدهنده ذرات ال .اچ .سي به عنوان يک رويداد مهم علمي تاکيد کرد و گفت : ساخت اين ماشين و رساندن آن به مرحله بهره برداري ، حاصل کار يک نسل است .
به گفته دکتر اردلان اين رويداد مهم ترين اتفاق نسل فعلي فيزيکدانان جهان است که پس از سالها کار گروهي حاصل ساعتهاي متمادي کار نظري و عملي خود را ديدند تا شايد نسل بعدي فيزيکدانان با طرح سوالهاي جديدتر مرز ميان دانسته ها و نادانسته هاي خود ازعالم هستي را جا به جا کرده و کمي جلوتر ببرند.
منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

خلاصه ی گزارش دومین جلسه شورای مرکزی کانون دانش آموختگان سمپاد

تاریخ جلسه : 18/۶/87

ساعت شروع جلسه : 10 صبح

ساعت پایان جلسه : 1 بعد از ظهر

مکان جلسه : شهید بهشتی

 

حاضرین جلسه :

 آقایان عادل تابعی ، ابراهیم هراتی ، فربد میرشاهی ، مهران فرهادمنش ، مجتبی فاضل ، علیرضا لکزیان ، بهنام توکلی ، امیر برجسته ، بهزاد کوثری ، کسری کوثر ، مهران دیوان

خانم ها مائده شکوهی ، سمیرا بیگی ، زکیه هاشمی فر ، ویدا طالبیان ،آسیه حیدری ، آذین جعفری ، عطیه اکبری ، صنم وزیری ، فائزه باغنوی ، فاطمه لطفی  

 

دستور کار جلسه :

سیاست گذاری سالانه ی کانون و تقسیم فعالیت ها

 

شرح جلسه :

در ابتدا آقای فربد میرشاهی با توافق نظر اکثریت حاضرین جلسه ، به عنوان مسئول پی گیری فعالیت اعضای کانون تعیین شدند و هم چنین آقای مهران فرهاد منش مسئولیت اطلاع رسانی مستقیم جلسات را به آقایان عضو شورا پذیرفتند .

 

سپس مسئولیت فعالیت های مختلف کانون بین اعضا بدین شرح تقسیم شد :

 

مدیریت فعالیت های وبلاگ ---------- زکیه هاشمی فر

پی گیری فعالیت گروه های شهری و گزارش برنامه ها در وبلاگ ---------- صنم وزیری

برگزاری کار سوق علمی در مراکز بهشتی و فرزانگان ----------- عادل تابعی

برگزاری کارسوق نجوم در مراکز ------------ ویدا طالبیان

مستند سازی فعالیت ها و ثبت کانون ----------- علی رضا لکزیان

پی گیری فعالیت های مربوط به سایت ------------ کسری کوثر

برگزاری اردوهای تفریحی ، علمی و فرهنگی ------------ ادریس نیرآبادی

مشاوره برای دانش آموزان سوم و پیش دانشگاهی ----------- ابراهیم هراتی و آسیه حیدری

مصاحبه با افتخار آفرینان ---------- فربد میرشاهی

برگزاری کار سوق معرفی المپیادها ----------- فاطمه لطفی

گزارش فعالیت ها ی کانون در برد مراکز بهشتی و فرزانگان ----------- عطیه اکبری

جمع آوری پایگاه داده ی اساتید ، دانشجویان و نخبگان ----------- عطیه اکبری ، مهران فرهاد منش ، علی رضا لکزیان ، مهران دیوان

 

هم زمان تاریخ تحویل اولین گزارش پیشرفت فعالیت ها به مسئول پی گیری ، آقای فربد میرشاهی نیز تعیین شد .

هم چنین مسئولیت امور مالی کانون بر اساس آیین نامه ، از آقای علی رضا لکزیان به سعید زارع ، عضو اصلی شورا انتقال یافت .

 

خلاصه ی گزارش اولین جلسه سومین شورای مرکزی کانون دانش آموختگان سمپاد

  تاريخ برگزاري : ۱۳/۶/۱۳۸۷
  ساعت شروع جلسه : ۹:۳۰
  ساعت ختم جلسه : ۱۲:۰۰
  مکان برگزاري : مرکز آموزشي شهيد بهشتي

   دستور کار جلسه :  
جمع بندی مجمع عمومی، واگذاری شورای مرکزی به اعضای جدید آن، انتخاب دبیر کانون و تقسیم برخی دیگر از مسئولیت ها 

حاضرين جلسه: آقایان عادل تابعی، آریا سروری، بهنام توکلی، ابوالفضل آداب، فربد میرشاهی، مهدی محبی فر، مهران فرهادمنش، مجتبی فاضل، سعید زارع، علی رضا لکزیان، هراتی

خانم ها: مائده شکوهی، سمیرا بیگی، ویدا طالبیان، زکیه هاشمی فر، آذین جعفری، آسیه حیدری 

شرح جلسه:

در ابتدای جلسه راجع به سومین مجمع عمومی کانون و نقاط ضعف و قوت های آن بحث و تبادل نظر شد. همچنین آقای فربد میرشاهی متعهد شد تا نحوه عملکرد و تجربیات اجرایی مجمع را بصورت فایلی مدون تهیه کرده و در اختیار شورای مرکزی قرار دهد تا سالهای دیگر نیز از آن استفاده شود.

در ابتدای جلسه با رای اکثریت اعضای اصلی، اعضای علی البدل صاحب رای شدند. سپس با توافق اکثریت اعضا آقای آریا سروری به عنوان دبیر کانون انتخاب شدند. همچنین با توافق اعضا برخی دیگر از مسئولیت ها نیز تقسیم شد که به شرح زیر می باشد:

مسئول مالی: علی رضا لکزیان

منشی جلسات و مسئول اطلاع رسانی جلسات در وبلاگ:زکیه هاشمی فر

تکمیل بانک اطلاعاتی کانون: ویدا طالبیان و مجتبی فاضل

دبیر یار: مهران فرهادمنش ( در غیاب دبیر کانون وظیفه اداره کردن جلسات را دارد)

ارتباط با مرکز فرزانگان: سمیرا بیگی

ارتباط با مرکز شهید بهشتی: علی رضا لکزیان

تنظیم تقویم زمانی فعالیت های کانون و یادآوری آن: آذین جعفری

پی گیری مسائل مربوط به تشکیل شرکت تعاونی: عادل تابعی، ابوالفضل آداب، مائده شکوهی

سومین گردهمایی عمومی کانون دانش آموختگان سمپاد نیشابور

سومین گردهمایی عمومی کانون دانش آموختگان سمپاد نیشابور با حضور بیش از ۲۰۰ نفر از دانش آموختگان مرکز شهید بهشتی و فرزانگان و جمعی از اساتید و مسئولین شهرستان در روز پنج شنبه هفتم شهریور ماه ۸۷ در سالن اجنماعات هنرستان شریعتی برگزار شد.

این گردهمایی بهانه ای شد تا دوستان قدیمی و دبیران محبوبشان همدیگر را در فضایی صمیمی ملاقات کنند و ساعاتی را در کنار هم سپری کنند و خاطرات شیرین خود را مرور کنند.

قابل به ذكر است كه اين گردهمايي، مجمع عمومي رسمي كانون بود كه انتخابات آن با حضور نماينده سازمان ملي جوانان برگزاز شد. و پس از اين مجمع، كانون با نام اداري كانون نخبگان ابرشهر داراي اعتبارنامه رسمي خواهد شد.

پس از تلاوت قرآن كريم و پخش سرود ملي و خوش آمدگويي در ابتداي گردهمايي سخنراني آقاي لطيفي و آقاي درودي عضو محترم شوراي اسلامي شهرستان آغازگر برنامه بود. سپس با پخش موسيقي سعي شد تا فضايي شاد و صميمي ايجاد شود و جشن پنج سالگي كانون برگزار شود. برنامه هاي ديگري نظير گزارش عملكرد كانون در سالي كه گذشت و همچنين يادواره از دست رفتگان نيز برگزار شد.

نكته قابل توجه كار تيمي فوق العاده جهت انجام كارهاي اجرايي اين گردهمايي بود كه حقيقتا تحسين برانگيز بود و جاي تقدير و تشكر فراوان دارد.

پايان بخش برنامه ها معرفي كانديداها ي شوراي مركزي و برگزاري انتخابات بود. پس از برگزاري انتخابات و شمارش آرا توسط مسئولين صندوق ها اعضاي سومين شوراي مركزي كانون دانش آموختگان سمپاد نيشابور اعلام گرديد. اسامي و تعداد آراي آنها به شرح زير مي باشد:

 

۱- ویدا طالبیان                              ۸۴

۲- آریا سروری                               ۸۰

۳- عطیه اکبری                              ۷۶

۴- مجتبی فاضل نیشابوری              ۶۷

۵- سعید زارع                                ۶۱

۶- زکیه هاشمی فر                        ۵۶

۷- حسین توحیدی مقدم                 ۵۳

۸- عادل تابعی                               ۴۸

۹- آذین جعفری                              ۴۷

۱۰- ابراهیم هراتی                         ۴۳

۱۱- مهران فرهادمنش                     ۳۶

۱۲- علی لگزیان                            ۳۳             (علی البدل)

۱۳- آسیه حیدری                          ۳۰              (علی البدل)

همچنين آقاي فربد ميرشاهي به عنوان بازرس مجمع عمومي كانون انتخاب گرديد.

شوراي مركزي كانون به اعضاي جديد شوراي مركزي تبريك گفته و از خداوند منان خواستار است تا گام هاي اين عزيزان را در راستاي نزديكتر شدن به اهداف اصلي كانون استوار سازد.

قابل به ذكز است كه در اولين جلسه، شوراي مركزي به اعضاي جديد آن واگذار مي گردد و دبير كانون با راي گيري اعضاي شوراي مركزي جديد انتخاب مي شود.

 

 با تشكر و آرزوي توفيق                

شوراي مركزي كانون دانش آموختگان سمپاد نيشابور